Pes je krdelna žival in skupnost v kateri živi smatra za svoje krdelo. Vsako krdelo ima svojega vodjo, alfa psa, ki ostale usmerja in vzdržuje red in disciplino. V človeško-pasjem krdelu mora mesto vodje prevzeti človek. Pes bo rade volje zasedel podrejeni položaj, če bo imel odločnega, pravičnega vodjo, ki bo vedno deloval prepričljivo in mirno. Če boste vložili trud v vzgojo psa in postali dober vodja krdela, bo življenje s psom enostavno in zabavno.
Pravice vodje krdela:
- Pripadajo mu vse dobrine
- Spi na najudobnejšem mestu
- Zadržuje se na najvišjih točkah
- Hrani se prvi, pripada mu najboljša hrana
- Lahko se dotika vseh članov krdela
- Odloča kam in kdaj bo šlo krdelo
- Hodi prvi in ima prednost na ozkih prehodih
- Se neovirano giblje kjerkoli
- Zasebnost
- Podrejenim lahko strmi v oči
Naloge vodje krdela:
- Varovanje krdela
- Zagotavljanje, da vsi upoštevajo pravila
- Zagotavljanje hrane
- Zagotavljanje primernega, varnega mesta za počitek
Za zasedbo alfa položaja v našem krdelu grobost in nasilje nista potrebna. Dovolj je, da pred prihodom psa določimo jasna pravila, ki se jih dosledno držimo vsi člani krdela. Določimo privilegije, ki si jih lastijo le človeški krdelniki. Ti privilegiji so spanje na postelji, sedenje na kavču, hranjenje za mizo, vstop v določene dele stanovanja, prehod skozi vrata ali po stopnicah pred psom… Psu se ne pustimo izsiljevati, čas sprehodov, hranjenja, igranja in drugega posvečanja pozornosti psu določamo mi!
Pes mora zasesti najnižje mesto v krdelu, pred njim morajo biti vsi dvonožni krdelniki, tudi otroci in babice.
Tri zlata krdelna pravila
1. V krdelu ni demokracije!
Vodja krdela je edini, ki odloča in njegove odločitve niso vprašljive. Pravi vodja je samozavesten in prepričan vase, nikoli ne podvomi v svoje odločitve. Vendar pa vodja svojih podrejenih ne sme ustrahovati in zatirati.
2. Nič ni zastonj!
Vse dobrine (hrana, igra, sprehod, pozornost…) so last vodje in pes si jih mora prislužiti. Dovolj je, da se, preden ga spustimo z vrvice ali preden mu damo hrano, usede in počaka na naše dovoljenje za sprostitev. Nujno je, da to izvede VEDNO, če enkrat popustimo, v pasjih očeh že izgubljamo vodilni položaj!
3. Izsiljevanje ne obrodi sadov!
Paziti moramo, da psu ne dajemo dobrin, ko nas izsiljuje. Ne smemo se poigrati takrat, ko nam prinese igračo v naročje, ne smemo si od ust odtrgati grižljaja, ko nas proseče gleda ali cvili, ne smemo ga spustiti na vrt ali z vrvice, ko laja in cvili. Vedno počakajmo da se umiri, zahtevajmo, da opravi kakšno vajo, nato pa mu ugodimo.
Večina psov nima težav biti na dnu krdela, če imajo dobrega vodjo. Tako imajo urejeno življenje, vedno vedo, kaj lahko pričakujejo in ni jim treba posredovati v stresnih situacijah. Za to poskrbi vodja. Če pes v svojem vodniku ne vidi vodje, je primoran sam posredovati in rešiti situacijo. To lahko pripelje do agresivnega vedenja.
Torej, pravi vodja je dosleden in pravičen, poleg tega pa tudi prijazen in psu jasno izkaže naklonjenost in ga nagradi za željena vedenja.